Obstawianie Meczy Online
Odpowiedzialna gra

Odpowiedzialna gra

Hazard przez lata uchodził za hobby z pogranicza legalności. Kojarzono go nieraz z szemranym towarzystwem i podejrzanymi interesami. Czy stereotypy miały pokrycie z prawdziwym charakterem hazardu?

Problem odpowiedzialnego hazardu

Faktem jest, że początki zakładów internetowych były trudne. Brakowało tu nadzoru i dobrej organizacji gry. Kluczowym momentem dla polskiego rynku hazardu online stało się wprowadzenie nowelizacji Ustawy Hazardowej z 2016 roku. 1 lipca 2017 stworzony został specjalny spis firm działających nielegalnie na naszym terenie. "Rejestr Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą" sprawił, że dostęp do portali bukmacherskich nieposiadających odpowiednich licencji został znacznie ograniczony. Znajdujące się w nim strony są blokowane w przeglądarkach, a operatorzy polskich płatności nie mają zezwolenia na współpracę z nimi. Konsekwencje prawne sprawiły, że gracze i firmy bukmacherskie znacznie ograniczyły próby nielegalnej gry. Niestety wbrew przewidywaniom, wspomniane ograniczenia nie przełożyły się na kwestię odpowiedzialnej gry…

Jak grać odpowiedzialnie?

Jak grać odpowiedzialnie?

Bukmacherzy zapewniają swoim klientom wszelkie zabezpieczenia technologiczne, jednak o kwestię odpowiedzialnej gry musisz niestety zadbać sam. Bukmacher pomoże ci, dostarczając niezbędnych narzędzi – o tym opowiemy za chwilę. Teraz zajmijmy się zadaniami, które stoją przed tobą!

Kontroluj wydatki

Umiejętne dysponowanie środkami jest najważniejszym elementem odpowiedzialnej gry. Najczęstszy błąd fanów zakładów polega na zbyt wielkiej pewności siebie. Nieodpowiedzialni gracze są przekonani o możliwości szybkiego odrobienia strat w razie przegranej. Niestety hazard nie gwarantuje równowagi…

Często przegrane i utrata pieniędzy są frustrujące. Pechowy gracz może stracić przez to zahamowania – nieraz nawet świadomie wydając zbyt duże sumy. Jak zachować kontrolę?

Ustal limity

Bukmacherzy dają użytkownikom możliwość stałego ograniczenia sum transakcji. Zazwyczaj odbywa się to za pośrednictwem zakładki ustawień w profilu lub przez kontakt z obsługą. Możesz poprosić o ustawienie konkretnego limitu wpłat, przegranych, wypłat itd. zależnie od strony. Po osiągnięciu granicy, przelewy lub gra nie będą możliwe do końca miesiąca lub innego wyznaczonego terminu.

  • Zniesienie blokady jest możliwe, ale dopiero po pewnym czasie. Rzecz w tym, by gracz miał jeszcze moment na przemyślenie decyzji. Może w końcu działać pod wpływem impulsu po serii przegranych…
  • Limity wpłat i wypłat są ustalane również przez bukmacherów. W przeciwieństwie do tych wyznaczanych przez gracza są to nieprzekraczalne granice – przynajmniej dla zwykłych użytkowników. VIPy mają często trochę większą swobodę. Od poziomu konta może zależeć maksymalna wysokość transakcji. 
  • Ustalanie limitów konta jest pierwszą linią obrony przed nieodpowiedzialną grą. Z pozoru zyskuje się na tym niewiele, jednak w praktyce dodatkowa chwila przemyślenia potrzeb sprawia, że użytkownik rezygnuje ze zbędnych wydatków.  

Pamiętaj o przerwach

Gra dzień w dzień nie należy do odpowiedzialnych ani szczególnie przyjemnych. Niezależnie od tego, jak duża jest twoja wiedza o sporcie, bycie na bieżąco z każdą dostępną dyscypliną nie jest możliwe.

Skup się na 1-2 kategoriach i poznaj je jak najlepiej. Czytaj o drużynach, oglądaj mecze. Grę zostaw na specjalne okazje. W ten sposób twoje zakłady staną się precyzyjne i znacznie bardziej opłacalne.

Jeśli czujesz, że opuszczanie strony bukmachera zaczyna być dla ciebie problemem, skontaktuj się szybko z obsługą! Poproś o wykluczenie na kilka dni. Jeśli brak dostępu do konta będzie powodował u ciebie stres lub inne niepożądane reakcje, zasięgnij rady psychologa lub skontaktuj się z odpowiednią instytucją, walczącą ze szkodliwym hazardem (dane kontaktowe znajdziesz nieco niżej).

Nie musisz od razu zakładać najgorszego i wykluczać się z gry na zawsze. Specjaliści pomogą ci zdecydować, co dalej. Być może stres spowodowany jest czymś niezwiązanym z zakładami i możesz bez obaw grać dalej…

Nie przekraczaj budżetu na rozrywki

Planując wydatki, wyznaczaj sobie budżet na rozrywki – niewielką sumę, która nie zaważy znacząco na twoim stanie konta. Dla lepszej kontroli możesz skorzystać z jednego z portfeli cyfrowych (Skrill, PayPal itd.). Są uznawane jako metody płatności u bukmacherów, więc transakcje będą proste. Jednocześnie nie wyjdziesz poza planowaną sumę.

Pamiętaj, że wybierając jeden raz z konta trochę więcej, niż zakładałeś, zrobisz to prawdopodobnie również przy następnej okazji. Granica musi być nieprzekraczalna.

Nie zapożyczaj się

Pożyczka na grę to najgorsza z możliwych opcji. Zakłady są rozrywką. Jeśli cię na nią nie stać, poczekaj do następnej wypłaty.

Grając za pożyczone pieniądze, możesz czuć potrzebę szybkiej spłaty. Wielu hazardzistów straciło majątek, próbując się odegrać. Zakłady sportowe należy stawiać spokojnie. Poczucie odpowiedzialności za cudze pieniądze może niestety nakłonić gracza do wyjątkowo nieodpowiedzialnych decyzji.

Pamiętaj, że gra nigdy nie jest obowiązkiem. Czasem trzeba zwyczajnie przyznać się do braku możliwości wzięcia udziału w rozgrywce – nawet, jeśli wygląda na pewne trafienie. Dobrze wiemy, jak kuszą niektóre mecze…

Gra i życie rodzinne

Może wyda ci się to przesadą, ale nawet pozornie odpowiedzialna gra może wpływać na twoich bliskich – mowa tu szczególnie o nieletnich. Załóżmy, że trzymasz się wymienionych powyżej zasad. Nie przeznaczasz na zakłady więcej pieniędzy, niż jesteś w stanie poświęcić, nie zapożyczasz się, robisz odpowiednie przerwy… Co może pójść nie tak?

Jeśli stawiasz zakłady z domu lub z urządzeń, z których korzystają osoby nieletnie, musisz wziąć pod uwagę możliwość, że dostaną się one na konto. Na stronach bukmacherskich znajdziesz na szczęście linki do programów chroniących przed takimi sytuacjami. Najbardziej popularny z nich to NetNanny, blokujący dostęp do nieodpowiednich treści. By się do nich dostać, konieczne będzie podanie hasła, które zna tylko administrator, czyli ty.

Nieodpowiedzialna gra może też wpływać na zwykłe relacje towarzyskie. Jeśli dobrzy znajomi sugerują ci, że widują cię znacznie rzadziej lub że są zmęczeni tematem hazardu, który regularnie poruszasz podczas rozmów, nie bierz tego za złą wolę, a jedynie za ostrzeżenie.

Warto też co jakiś czas zadać zaufanej osobie pytanie, co sądzi o twojej grze. Jej perspektywa może być bardzo pomocna!

Pytania kontrolne

Wciąż nie jesteś przekonany, czy grasz odpowiedzialnie? Bukmacherzy udostępniają zwykle kilka pytań kontrolnych. Pomogą ci one oszacować, czy znajdujesz się w grupie ryzyka.

Przemyśl dokładnie następujące tematy:

  • Grasz z przyjemności czy z przyzwyczajenia?
  • Czy nie przeznaczasz na zakłady więcej, niż planowałeś?
  • Czy zakłady nie zabierają czasu, który dotąd poświęcałeś rodzinie i znajomym?
  • Czy byłbyś gotów przerwać grę na kilka tygodni?

Podsumowanie

Zakłady sportowe to świetna zabawa, jednak wymagają ostrożności. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy potrafisz stosować się do zasad bezpieczeństwa, zasięgnij fachowej porady. Być może hazard nie jest ci pisany. W dzisiejszych czasach łatwo jest znaleźć rozrywki zastępcze. Nie marnuj więc swoich pieniędzy i nerwów!

Jeśli po przeczytaniu artykułu czujesz, że wskazane problemy cię nie dotyczą, graj śmiało! Pamiętaj tylko, by co jakiś czas profilaktycznie zadać sobie pytania kontrolne i przemyśleć, czy nic nie zmieniło się w tej kwestii. Bezpieczeństwo jest najważniejsze!

Często zadawane pytania

Jakie limity mogę ustawić na koncie?

Możesz ograniczyć wysokość swoich transakcji lub dostęp do konta. Jeśli zajdzie taka potrzeba, masz też możliwość pełnego wykluczenia się z gry przez zamknięcie profilu.

Czy mogę wrócić do zamkniętego konta?

Jeśli czujesz, że odzyskałeś kontrolę nad grą, możesz skontaktować się z obsługą i przedyskutować sytuację.

Czy mogę założyć nowe konto, gdy bukmacher zablokował poprzednie?

Nie. Niezależnie od tego, czy utrata konta jest skutkiem utraty hasła, czy nałożenia blokady, tworzenie nowego konta nie jest możliwe. Twoje dane zostaną sprawdzone podczas weryfikacji, a próba drugiej rejestracji może skutkować nieodwołalnym zakazem gry.

Czy oprogramowanie chroniące nieletnich jest bezpieczne?

Tak, o ile pobierasz je ze strony, którą wskaże bukmacher.

Czy ta strona była pomocna?

Ta strona nie została jeszcze oceniona - pomóż innym dzieląc się swoją opinią

Zakręć kołem!

Cashback Bonus
Spróbuj ponownie
Koszulka
Free spins
Spróbuj ponownie
Koszulka
Cash Bonus
Spróbuj ponownie

Zakręć kołem, aby wygrać nagrodę!

Informacje o bonusie zostaną wysłane na Twój adres e-mail