Obstawianie Meczy Online
Znaj swojego klienta

Znaj swojego klienta

Zaktualizowane: 29.05.2024

KYC musi wdrożyć każda strona hazardowa, działająca legalnie w Polsce. Jest to prawnie uregulowane, a bukmacherzy niestosujący się do zasad, mogą liczyć się z grzywną, a w szczególnych wypadkach nawet zamknięciem działalności. Jeśli chcesz wiedzieć, czym jest KYC i dlaczego przykłada się do niej tyle uwagi, postaramy się wyjaśnić to jak najlepiej!

Pokaż więcej

Czym jest KYC?

Znaj swojego klienta

Poznaj Swojego Klienta (Know Your Customer) jest procedurą stosowaną powszechnie na stronach hazardowych. Mówiąc najprościej, chodzi tu o identyfikację klientów. Celem jest ustalenie legalności gry i przeciwdziałanie przestępczości internetowej (głównie praniu brudnych pieniędzy) – nie tylko tej o wielkim zasięgu.

KYC jest też zabezpieczeniem dla klienta. W jaki sposób pomaga graczom? Dowiesz się już za chwilę!

Jak działa KYC?

Poznaj Swojego Klienta nie jest domeną wyłącznie bukmacherów i kasyn. Z początku wdrażane było jedynie w instytucjach finansowych – bankach itp. Strony hazardowe zostały do tego zobowiązane na skutek ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu z 2018 roku. Spisano ją w odpowiedzi na problem szczególnie nasilających się działań przestępczych w tym zakresie.

KYC polega na kontroli danych i działań klientów. To dlatego rejestrując się u bukmachera, musisz pozostawić u niego skan swojego dokumentu i sporo danych: imię, nazwisko, adres itd.

Firma przechowuje dane wyłącznie na potrzeby kontrolne. Nie musisz się obawiać, że na twój prywatny adres mailowy, czy domowy zacznie przychodzić korespondencja marketingowa lub inne niechciane wiadomości. Chcąc zasubskrybować mailing musisz kliknąć nieobowiązkową zgodę podczas rejestracji. Jest ona z reguły dobrze widoczna, ponieważ w interesie strony leży, byś zobaczył tę opcję.

Kontrola klientów nie jest prostą sprawą. Wymaga świetnej organizacji, umiejętności analitycznych, a niekiedy również prowadzenia własnych śledztw, w celu ustalenia, czy gracz nie narusza regulaminu, np. rejestrując się na cudze dane lub korzystając z fałszywego dokumentu.

Bukmacherzy korzystają również z wielu narzędzi statystycznych, by wykrywać podejrzane transakcje. Mowa tu o wszystkim, co może sugerować niepewne pochodzenie środków. Uwagę obsługi mogą zwrócić np. bardzo wysokie lub częste przelewy.

Zalety i wady KYC

Plusy
Bukmachera.com Bezpieczeństwo bukmachera i klienta
Bukmachera.com Kontakt z klientem
Bukmachera.com Legalność bukmachera
Bukmachera.com Jednorazowa weryfikacja
Minusy
Bukmachera.com Długi proces rejestracji na stronie
Bukmachera.com Wydłużony czas wypłat dla wysokich sum

Korzyści z KYC

Prawdopodobnie zastanawiasz się właśnie, jaka korzyść dla klienta płynie z ciągłej kontroli…

Przede wszystkim możesz traktować KYC, jako zabezpieczenie konta. Wielu graczy przelewa tam sporo pieniędzy. Co dzieje się w przypadku utraty dostępu?

Przyjmijmy, że użytkownik zapomniał haseł do strony bukmacherskiej i powiązanego z nią maila. Bez uprzedniego uwierzytelnienia trudno byłoby stwierdzić, czy osoba podająca się za właściciela konta, rzeczywiście nim jest.

By odzyskać konto, musisz tylko skontaktować się z obsługą i dostarczyć wymagane dane – np. skan dokumentu do porównania z danymi konta. Weryfikacja może chwilę zająć, jednak sprawa zostanie rozwiązana bez problemu.

Gdyby zdarzyło się, że osoba niepowołana dostanie się na twoje konto i spróbuje wypłacić z niego pieniądze, w najgorszym wypadku zostaną ci one zwrócone po zgłoszeniu włamania.

Oczywiście szansa na odzyskanie funduszy jest znacznie mniejsza, gdy włamanie na konto miało miejsce z twojej winy, np. udostępniłeś komuś swoje dane logowania. Pamiętaj, że tego typu informacje należy bezwzględnie zachować dla siebie. Pracownicy bukmachera nigdy nie poproszą cię o udostępnienie ich.

Jeśli chodzi o ogólne korzyści z KYC, powszechne wdrożenie procedury miało wielki wpływ na ograniczenie przestępstw finansowych. Kontrolowane są tu: dane klienta, dane z metod płatności, rejon, z którego wykonywane jest logowanie itd.

Dokonanie niewielkiego przekrętu za pośrednictwem bukmachera jest nieopłacalne. Wymaga zbyt wielu działań, przy wysokim ryzyku wykrycia. Wysokie przelewy są za to objęte szczególną kontrolą, co właściwie uniemożliwia obrót nielegalnymi pieniędzmi. W razie ewentualnego sukcesu przestępca wciąż pozostawia po sobie wiele śladów i przy współpracy bukmachera oraz operatorów płatności zostaje zazwyczaj szybko wykryty.

Jak spełnić wymagania KYC

Bukmacherzy mogą mieć różne wymagania, jednak w Polsce proces uwierzytelnienia opiera się zwykle na jednym dokumencie.

Jeśli rejestrujesz się online, musisz przesłać obsłudze skan dowodu osobistego lub paszportu. W przypadku obcokrajowców konieczny będzie paszport. Regulaminy stron wymieniają zawsze wymagane dane. Pozostałe możesz bez obaw zasłonić, robiąc skan.

Część bukmacherów umożliwia skorzystanie z usługi mojeID, co powinno znacznie przyspieszyć cały proces.

Wiele stron ma też swoje punkty stacjonarne. Jeśli nie chcesz weryfikować się samodzielnie lub masz pewne wątpliwości co do zasad, wybranie się do jednego z nich może być najlepszym pomysłem. Obsługa załatwi wszystko za ciebie. Wystarczy, że pokażesz odpowiedni dokument.

Dodatkowe wymogi wobec klientów

Skan dokumentu to podstawa, jednak obstawianie zakładów zgodnie z KYC stawia przed graczami więcej wymagań. Na co jeszcze zwrócić uwagę, żeby grać legalnie?

Zgodność danych

Podpinając do profilu kartę lub inną metodę płatności, musisz korzystać wyłącznie ze swoich kont. Nie dopuszcza się dokonywania przelewu z cudzego konta lub (gdy mowa o punktach stacjonarnych) przez osobę niebędącą właścicielem profilu. Podobnie w kwestii wypłat – to ty musisz być ich odbiorcą.

Lokalizacja

Rejestrując się jako polski gracz, nie możesz przebywać na stałe za granicą. Reguły KYC mogą tam być nieco inne, a podając fałszywe dane zamieszkania, narażasz się na konsekwencje ze strony bukmachera.

Uprzedzamy, że korzystanie z VPNów nie załatwia sprawy!

Wysokie sumy transakcji

Wpłacając i wypłacając wysokie sumy, możesz zostać zobowiązany do dodatkowego uwierzytelnienia. Wypłaty powyżej pewnego progu (np. 3000 zł) wiążą się często z dłuższym oczekiwaniem na realizację transakcji. Weź to pod uwagę i nie planuj wydatków zbyt wcześnie.

Program VIP

Podobnie jak w przypadku wysokich transakcji, program VIP również może zobowiązywać klientów do bardziej złożonego uwierzytelnienia. VIPami zostają użytkownicy, obracający sporymi sumami. Nie dziwi więc fakt, że bukmacher może zażyczyć sobie informacji o źródłach pochodzenia pieniędzy.

Pomijając kwestie prawne, oferty VIP to najlepsze kursy i prezenty dla graczy. VIPy poniekąd reprezentują bukmachera. Nie powinno nikogo dziwić, że firma chce utrzymać swój wizerunek w jak najlepszej formie. Wszelkie potknięcia, mogą mocno wpłynąć na jej wiarygodność i tym samym popularność.

Ochrona prywatności

Korzystasz czasem ze specjalnych aplikacji i przeglądarek chroniących prywatność? Na co dzień to świetny pomysł! Weź jednak pod uwagę, że mogą one uniemożliwić bukmacherowi dostęp do twojego adresu IP, lokalizacji itd.

Jeśli regularnie korzystasz z takich rozwiązań, możesz wydać się podejrzany. Bukmacher będzie widział częste zmiany danych i może traktować to jako próbę ukrycia nielegalnej działalności.

Logując się na stronę, sprawdź, czy wszystkie nieodpowiednie aplikacje są wyłączone. Nie zapominaj oczywiście o pozostawieniu niezbędnych środków ochrony – systemu antywirusowego itp.

Kontrola danych

Pamiętaj, że ochrona i aktualizacja danych są twoim obowiązkiem. Jeśli zmieniasz adres, numer kontaktowy, czy inne dane, powiadom o tym swojego bukmachera. Jego baza bezwzględnie musi być aktualna.

Ochrona opiera się na bardzo prostej zasadzie – nie upubliczniaj swoich danych. Jeśli logujesz się u bukmachera, upewnij się, że nikt nie widzi wpisywanego loginu i hasła. Nie udostępniaj ich również na życzenie – nawet znajomym. Im więcej osób zna twoje dane, tym mniejszą masz nad nimi kontrolę. Graj bezpiecznie i nie ulegaj żadnym namowom!

Często Zadawane Pytania

Czy dane przekazane w ramach KYC są bezpieczne?

Dane są zabezpieczone i przechowywane wyłącznie na potrzeby KYC. Nie zostaną wykorzystane w żadnym innym celu.

Czy mogę korzystać z VPNu, obstawiając zakłady?

Bukmacherzy zazwyczaj na to nie zezwalają.

Czy mogę skorzystać z cudzej karty, dokonując depozytu?

Nie. Dane karty muszą zgadzać się z twoimi.

Szymon Wiśniewski
Autor
Szymon Wiśniewski
Znawca sportów Specjalizuje się w tematach związanych z metodami płatności internetowych. Uwielbia dzielić się swoją wiedzą
16 artykułów

Związany z serwisem Bukmachera.com od samego początku istnienia witryny. Znawca sportów i nieoceniony specjalista szeroko pojętej bukmacherki. Choć jego wiedza obejmuje całą paletę zagadnień zakładów sportowych, specjalizuje się w tematach związanych z metodami płatności internetowych. Na co dzień Szymon zajmuje się pisaniem tekstów na naszą stronę, w jego artykułach można znaleźć wiele porad dotyczących bonusów, jak również zastawienia i rankingi najlepszych bukmacherów. Prawdziwy znawca branży i hazardu, który uwielbia dzielić się swoją wiedzą.

O Szymon Wiśniewski

Czy ta strona była pomocna?

Ta strona nie została jeszcze oceniona - pomóż innym dzieląc się swoją opinią

Zakręć kołem!

Cashback Bonus
Spróbuj ponownie
Koszulka
Free spins
Spróbuj ponownie
Koszulka
Cash Bonus
Spróbuj ponownie

Zakręć kołem, aby wygrać nagrodę!

Informacje o bonusie zostaną wysłane na Twój adres e-mail

Znajdź na stronie