Obstawianie Meczy Online
Prawa gracza

Prawa gracza

Zaktualizowane: 23.08.2023

Jeśli grasz legalnie, chciałbyś zapewne poznać swoje prawa. Co właściwie wolno graczowi? Przeczytaj artykuł, a wszystko szybko się wyjaśni! 

Pokaż więcej

Równe szanse

Prawa gracza

Myśląc o stronach bukmacherskich, wiele osób uznaje je za sposób na topienie pieniędzy. Dlaczego? Osoby nieznające specyfiki gry, podążają często za dawnymi stereotypami, które mają się nijak do współczesnych zakładów sportowych. Podobnie działa to u osób posiadających pewne doświadczenie w grze, jednak na niepewnych stronach.

Osoby biorące udział w zakładach muszą mieć równe szanse. Wynik gry zależy od zawodników i sędziów. Pod żadnym pozorem nie wolno próbować wpłynąć na niego z zewnątrz!

Obustronna uczciwość

Sport to wielki biznes. Jest tak od wieków, czy wręcz tysięcy lat. Zawodnicy mogą liczyć na szczególne względy w wielu środowiskach, jednak muszą w zamian zagwarantować ze swojej strony zaangażowanie i uczciwość. W razie wykrycia jakichkolwiek układów pomiędzy zawodnikami a bukmacherem, obie strony mogą na zawsze wypaść z rynku. Firmy bukmacherskie są często sponsorami zespołów. Nic więc dziwnego, że podlegają szczególnemu nadzorowi.

Gra na żywo

Bukmacher udostępniający gry na żywo, musi też zapewnić klientom relację bez żadnych opóźnień. NIewielka różnica czasowa może się wydawać bez znaczenia. Weź jednak pod uwagę, że bukmacherzy korygują na bieżąco kursy – w zależności od tego, co dzieje się na boisku.

Kursy zmieniają się szybko. Bukmacher musi reagować natychmiast. Jeśli klient nie nadąża z obserwacją i analizą własnych szans, może stracić sporo pieniędzy. Powiedzmy, że nie jest to wielki problem w przypadku osób stawiających zakłady dla zabawy. Zapaleni fani sportu są za to narażeni na utratę sporych sum.

Ochrona środków

Bukmacherzy zobowiązani są chronić pieniądze klientów. Jeśli użytkownik straci pieniądze z winy bukmachera, musi je odzyskać. Co wlicza się do takich sytuacji?

  • Włamanie na konto: mowa tu oczywiście o złamaniu zabezpieczeń strony. Użytkownik podający dane swojego konta nieuprawnionym osobom, sam naraża się na kradzież i nie ma prawa do ubiegania się o zwrot.
  • Błąd strony: w bardzo nielicznych przypadkach, pieniądze mogą zostać pobrane z karty, czy portfela cyfrowego, ale nie pojawić się na koncie gracza. W jaki sposób? System płatności jest jednym z wielu programów, wykorzystywanych przez stronę. Jeśli w trakcie transakcji nastąpi przerwanie łączności lub jej odbiorca zostanie źle zdefiniowany, płatność może zakończyć się niepowodzeniem. Sytuacje tego typu prawie się nie zdarzają. Gdy mają miejsce, obowiązkiem bukmachera jest jak najszybsze rozwiązanie problemu i zadośćuczynienie klientom.
  • Dezinformacja: wprowadzanie w błąd nie jest dopuszczalne. Właśnie takie działania najlepiej ujawniają nieuczciwe strony, których należy unikać. Bukmacher ma obowiązek przedstawiać informacje w sposób czytelny i jednoznaczny. Nie ma tu miejsca na interpretację. Firma nie ma prawa zatajać ukrytych kosztów, wskazywać gościom typów, ani w żaden sposób namawiać na akcje, których klient nie podjąłby, słuchając zdrowego rozsądku.

Jeśli którykolwiek z powyższych punktów zostanie naruszony, masz pełne prawo zgłosić stronę organizacjom kontrolującym rynek hazardu lub bezpośrednio domagać się rozwiązania problemu.

Informacja

Każdy gracz ma prawo zadawać pytania. Jeśli fragment regulaminu jest dla ciebie niejasny, zażądaj konkretnych informacji! Niezrozumiałe zasady to błąd, na który bukmacher nie powinien sobie pozwalać. Masz bezwzględne prawo pytać o takie rzeczy, jak: termin ważności bonusu, wymogi obrotu, licencja bukmachera, dodatkowe opłaty itd.

W razie gdyby bukmacher nie chciał udzielić tych informacji, możesz śmiało zrezygnować ze współpracy. Po co narażać się na kolejne nieprzyjemne sytuacje z jego strony? Rynek jest spory i bez problemu znajdziesz dobry zamiennik. To bukmacher musi starać się o klientów, nie na odwrót! Przejrzystość informacji jest świetnym wyznacznikiem jakości.

Firma, która nie stara się niczego ukrywać, jest zapewne zadowolona ze swojej oferty i chce się nią chwalić. Z takim bukmacherem chce się grać! Skoro jesteśmy już przy temacie informacji, pamiętaj, że niektórych danych nie należy ujawniać. Jeśli osoba podająca się za członka obsługi próbuje wyłudzić od ciebie prywatne dane (np. hasło do konta), nie podawaj ich.

Odpowiedzialna gra

Klient ma prawo do kontroli nad swoją grą. Istnieje kilka narzędzi, powtarzających się niemal na każdej stronie. W ramach odpowiedzialnej gry, użytkownik ma do wykorzystania np.:

  • Ograniczenie wpłat – użytkownik ustala maksymalną sumę wpłat, jaka może wpłynąć na jego konto w przeciągu miesiąca. Gry dosięgnie górnego progu, bukmacher nie przyjmie żadnej wpłaty aż do rozpoczęcia kolejnego miesiąca. Oczywiście pieniądze nigdzie się nie zgubią. Przelew będzie niemożliwy do wykonania.
  • Samowykluczenie – każdy gracz ma prawo do samowykluczenia. Może ono mieć formę czasową (tydzień, miesiąc) lub stałą. Wykluczony z gry użytkownik, nie może korzystać ze swojego konta. Nie ma do niego dostępu. Jeśli zastanawiasz się, czy założenie nowego konta może być wyjściem awaryjnym w tej sytuacji, wiedz, że bukmacher posiada dane swoich klientów. Bez problemu porówna je z danymi nowego gościa i wychwyci próbę nielegalnego dostania się na konto. Dlaczego jest to nielegalne? Zasada jest prosta – jeden użytkownik może założyć jedno konto. W przeciwnym razie standardem byłoby wielokrotne wykorzystywanie jednorazowych i szczególnie opłacalnych bonusów oraz inne nieuczciwe działania.
  • Ograniczenie przegranych: nie chodzi tu oczywiście o zwiększenie swoich szans. Kontrola przegranych polega na nałożeniu limitów na konto. Jeśli użytkownik stawiając zakłady, przegra więcej, niż planował i dotrze do ustalonej granicy, traci prawo stawiania zakładów do końca okresu, o który poprosił.
  • Narzędzia ochrony nieletnich: nie każdy wie o istnieniu tego typu programów (a powinien!), dlatego bukmacherzy często podają linki do nich na swoich stronach. Korzystając z programów takich, jak NetNanny, możesz zabezpieczyć hasłem wszystkie strony nieodpowiednie dla nieletnich: portale hazardowe, strony erotyczne, sklepy z alkoholami online itd. Dostęp do strony będzie możliwy tylko po wpisaniu hasła, które znasz tylko ty. Musisz oczywiście podejść do sprawy rozsądnie. Pamiętaj, że twoi bliscy znają cię dość dobrze. Prawdopodobnie odkryją hasło, jeśli będzie ono imieniem dziecka lub rokiem urodzenia…

Co nie jest prawem klienta?

Zacznijmy od najbardziej oczywistej sprawy. Klient nie może odzyskać pieniędzy, które przegrał, stawiając zakłady. Jeśli bukmacher jasno przedstawił wszystkie informacje, a użytkownik błędnie wytypował zwycięzcę lub pomylił się, wypełniając kupon, jest to niestety jego własny błąd. O ile opłaty serwisowe zostały omówione w regulaminie, klient nie może domagać się zwolnienia z nich – nawet, jeśli większość bukmacherów bierze je na siebie.

Czym właściwie jest opłata serwisowa? To pewna suma pobierana przez operatora płatności od klienta za wykonanie transakcji. Bukmacherzy zazwyczaj przejmują obowiązek uiszczenia jej, by zapewnić swoim gościom darmowe przelewy bez żadnych strat. Pamiętaj, że bukmacher robi to dla klienta, nie z obowiązku!

Podsumowanie

Jako klient masz swoje prawa i obowiązki. Bukmacherzy są zazwyczaj bardzo pomocni, a obsługa działa bardzo szybko. Pamiętaj jednak, że nie każda strona posiada całodobowe wsparcie klienta. Może się zdarzyć, że będziesz zmuszony czekać na kontakt.

Jeśli jesteś nowym i niedoświadczonym użytkownikiem, postaraj się grać w godzinach pracy obsługi. Unikniesz w ten sposób zbędnego stresu, a zadając pytania pracownikom firmy bukmacherskiej, łatwiej poznasz specyfikę tej formy rozrywki. Jesteś klientem! Pamiętaj, że masz prawo do wszelkich informacji. To podstawa bezpiecznej gry!

Często Zadawane Pytania

Jak sprawdzić, czy bukmacher jest legalny?

Jeśli chodzi o polski rynek, sprawa jest prosta! Zajrzyj na stronę Ministerstwa Finansów. Znajdziesz tam listę zalegalizowanych stron i punktów stacjonarnych.

Jak zgłosić problem?

Zacznij od obsługi klienta. Każdy bukmacher oferuje czat na żywo lub przynajmniej udostępnia maila kontaktowego na ten cel.

Czy bukmacher zwróci mi stracone pieniądze?

Tak, o ile utrata nastąpiła z jego winy.

Czy ta strona była pomocna?

Ta strona nie została jeszcze oceniona - pomóż innym dzieląc się swoją opinią

Zakręć kołem!

Cashback Bonus
Spróbuj ponownie
Koszulka
Free spins
Spróbuj ponownie
Koszulka
Cash Bonus
Spróbuj ponownie

Zakręć kołem, aby wygrać nagrodę!

Informacje o bonusie zostaną wysłane na Twój adres e-mail

Znajdź na stronie